Kedves Olvasó!
2012 óta állítja össze és jelenteti meg a Habitat for Humanity Magyarország éves jelentését a lakhatás állapotáról, az adott évi kormányzati, szakpolitikai környezet változásáról, a lakhatáshoz való hozzáférhetőség, megfizethetőség helyzetéről.
Az elemzések minden esetben reagálnak a lakhatási szegénységre, annak változásaira, azokra a társadalmi csoportokra, akiket a lakhatási depriváció leginkább érint – ezek vagy különböző, az éppen elérhető társadalomkutatási adatfelvételeken alapultak, vagy szakértői becsléseket tartalmaztak. Idei jelentésünkben az EU SILC háztartások jövedelmi és életkörülményeit felmérő adatgyűjtését, valamint a 2022-es népszámlálás adatait használtuk fel, ezek alapján teszünk megállapításokat a lakhatási szegénység által érintettek számáról és csoportjairól.
Különösen érdekessé vált a 2024-es év, egyrészt önkormányzati választások zajlottak, ahol hol hangsúlyosabb, hol kevésbé kiemelt módon, de megjelent a lakhatás kérdése is. Mindez okot adott arra, hogy külön is elemezzük az önkormányzati szintű lakhatási politikák alakulását, a helyi testületek lehetőségeit és az általuk alkalmazott jó gyakorlatokat.
Ősszel a kormányzat új gazdaságfejlesztési irányvonalat jelentett be, aminek szintén alapvető része a megfizethető lakhatás elősegítése, az aktuális gazdasági program 10 pontja is ehhez a témakörhöz kötődik. (Jelentésünk zárásakor mindezen tervekről még nem lehet tudni részleteket, a Lakhatási stratégia 2035 szakpolitikai háttéranyag is csak sajtóértesülésekből ismert, az anyag egyelőre nem publikus.) Mindez ugyanakkor azt jelzi, hogy a következő évek a lakhatási válság kezelésében alapvető fordulatot hozhatnak, szakpolitikai és gyakorlati oldalon egyaránt.
A lakhatási jelentésben bemutatott válsághelyzetre igyekszünk reagálni helyi programjainkkal, pl. az önkormányzati bérlakások és saját tulajdonú otthonok felújításának támogatásával országszerte; a falusi CSOK lehetőségének eljuttatásával olyan családok számára, akik saját erőből nem juthatnának hozzá a támogatáshoz. Szakpolitikai munkánkkal jelenleg leginkább önkormányzati szinten tudunk változást elérni, illetve az EU-s döntéshozatali eljárások véleményezésével indirekt hatást remélünk a magyar szakpolitikára; ezt segíti a nemzetközi Habitat 2023-ban létrehozott brüsszeli állandó képviselete is. Mindezek mellett kiemelten fontosnak tartjuk a lakhatás problémáinak és megoldásainak megjelenését a közbeszédben. A felújítási és irodai munkába bevont önkénteseinken keresztül, kommunikációs munkánkkal, rendezvényeinkkel, eseményeinkkel, támogatók és partnerek segítségével konkrét utat mutatunk arra, hogy ki, milyen szinten lehet része a változásnak, a lakhatási problémák megoldásainak.
Munkánk fedezetét változatos adományozói és partnerségi források biztosítják. Kérjük, támogassa Ön is munkánkat adományával, vagy felújítási munkáinkba önkéntesként való becsatlakozással!
Jó olvasást kívánunk!
Lukács György
szakpolitikai munkatárs
Szegfalvi Zsolt
ügyvezető igazgató
Fejezetek
Lakáspolitikák és költségvetési kiadások
Czirfusz Márton (Periféria Közpolitikai és Kutatóközpont)
A lakhatási szegénység – számokban
Lukács György (Habitat for Humanity Magyarország)