fbpx

Egy év után Szilviáék visszakapták a reményt

2021. október 19.

„Vagy ételt rakok az asztalra, vagy a házat csinálom, vagy a csekkeket fizetem be.” – így írta le Szilvia a Fókusz riporterének tavaly szeptemberben a kilátástalan helyzetet, amibe a család került, miután 2020 augusztusában leomlott a házuk tűzfala. Ezzel nemcsak lakhatatlanná vált a ház jelentős része, de életveszélyessé is, hiszen bármikor tovább romolhatott volna a helyzet. Szinte napra pontosan egy évvel később a Fókusz stábja ismét visszalátogatott a Baranya megyei Kisvaszarra, de most már azért, hogy az újjáépült házról forgasson. Ehhez egy széleskörű összefogásra volt szükség, aminek a Habitat is részese lehetett. Összefoglalónkban bemutatjuk, milyen mérföldkövek határozták meg és kik segítették a felújítást.

Húsz éve él a család Kisvaszaron, ebben a régi építésű parasztházban, aminek az utca felé eső, elülső részét korábban elbontották. Szilvia és férje három gyereket nevelnek: Józsi, a legidősebb, idén májusban érettségizett, szeptemberben kezdte az egyetemet, a középső fiú, Dávid Dombóváron jár szakiskolába, hegesztő lesz belőle, Szilvike pedig még általános iskolás, de már most példaképeinek tekinti a bátyjait.

A koronavírus-járvány nagyon nehéz helyzetbe hozta a családot. Korábban a szülők egy budapesti gyárban dolgoztak, de a korlátozások miatt bezárták a munkásszállót, ahol hétközben laktak, a pesti albérleteket pedig nem tudták megfizetni. Így 2020 áprilisában haza kellett jönniük Baranya megyébe, ezzel elveszítve a munkahelyüket. Ezután szociális járadékból éltek, nyáron pedig az uborkázás jelentette az egyetlen bevételüket. Ez az uborkázási program a Sásdi kistérségben segíti a hátrányos helyzetűeket, Gulácsi Erika, Szalatnak polgármestere és Kőműves József, Bikal polgármestere szervezték meg, a sásdi Gyerekesély Program keretében. A bekerülő családok uborkát termesztenek, ehhez az alapanyagot, a szakmai tudást és tanácsokat a programon keresztül kapják. Sőt, lényegében a piacot is a program biztosítja: a megtermelt uborkát a szervezet vásárolja fel és értékesíti tovább. Szintén az uborkázási program kapcsán érkezett az RTL Klub stábja is a térségbe, így értesültek Szilviáék kilátástalan helyzetéről.

RTL Klub: Fókusz 2020. október 1. – A kidőlt házfallal együtt az édesanya minden reménye is odalett

A riport után rengeteg adomány és felajánlás érkezett Szilviáékhoz, és ez a műsor keltette fel a téglát és tetőcserepet gyártó Wienerberger Zrt. munkatársainak figyelmét is, akik keresni kezdték a segítségnyújtási lehetőségeket. A vállalat 6 éve működik együtt a Habitattal, így most is kézenfekvő volt, hogy ehhez a partnerséghez forduljanak.

Ezzel párhuzamosan a Habitat 2020 szeptemberében éppen a Kisvaszartól nem messze található Ágon dolgozott. Önkénteseink szakemberek vezetésével öt cserépkályhát építettek a településen élők számára. Itt Kőműves József a Habitat munkatársainak is mesélt a család helyzetéről, akik a beszélgetés után nem sokkal pályáztak az Erste Social Banking területe által támogatott Támasz programunkba is.

A szálak hamarosan összeértek, és a 2021-es év Szilviáék számára már azzal a jó hírrel indulhatott, hogy a Habitat koordinációjával, ennek a széleskörű összefogásnak köszönhetően elkezdődhet a felújítás. Időközben azonban 2020 novemberében Szilvia agyvérzést kapott, ezután egy ideig nem tudott járni, beszélni. Mikor január végén meglátogattuk, már jobban volt, de azt mesélte, még mindig koncentrálnia kellett beszéd közben a szavakra, vagy arra, hogyan írnak egy-egy betűt.

A munkálatok elkezdéséhez még két kulcsszereplőre szükség volt. A kivitelezést kedvezményes áron Világos István, helyi vállalkozó vállalta el. A Habitattal más projekteken is partnerként dolgozó Duna-Dráva Cement Kft. pedig felajánlotta, hogy biztosítja az építkezéshez elengedhetetlen cementet, és gondoskodik a helyszínre szállításról is. Erre a leomlott épületrészek elbontása és a sávalap kiásása után, februárban sor került. A cement pedig kétféleképpen épült be a házba. Egyrészt sávalapba öntött vasbeton, illetve a falak tetejére kerülő vasbeton koszorú alapját képezte, másrészt a falakban habarcs formájában használták fel. Ezt a lenti videóban mutattuk be:

Habitat for Humanity Magyarország: Így érkezett meg a cement a kisvaszari felújításunkhoz

A tavasz folyamán szépen haladtak a munkálatok, azonban a családnak folyamatosan újabb és újabb kihívásokkal kellett szembesülnie: előfordult, hogy a járvány miatt egy-két hétre teljesen le kellett állni a felújítással, a bontás során rejtett hibák kerültek elő a ház további részeivel kapcsolatban, amire korrekt műszaki megoldást kellett találni, és még az építőanyag-árak is az egekbe szöktek. Pedig áprilisban már biztatóan kezdtek emelkedni a falak, a segítséget nyújtó polgármesterek is a helyszínre látogattak. A kisebb feladatokban pedig még a digitális oktatás miatt otthon lévő gyerekek is igyekeztek segíteni szabadidejükben.

Habitat for Humanity Magyarország: Épül már a téglafal Kisvaszaron

Végül az építőanyag-adományokon túl, a család saját forrásain, valamint a Wienerberger Zrt. által biztosított 2 millió forintos kivitelezésre szánt összeg mellett a Habitat nemcsak a projekt kezdetén tervezett 1,5-2 millió forintot fordította a felújításra, hanem ennek az összegnek hozzávetőlegesen a dupláját. Ehhez a Habitatot magánszemélyként, kis összegű adományokkal segítők is hozzájárultak nyári adománygyűjtő kampányunk keretében.

Így pedig 2021 szeptemberére elmondhattuk, hogy elkészült egy teljesen új épületrész – egy szobával és egy fürdőszobával. A tetőn megerősítettük a fafödémet, komplett tetőcsere történt, és felkerültek a cserepek. Az új épületrészben pedig a fafödém alulról gipszkartonozást és hőszigetelést is kapott. A nyílászárókat nemcsak az újonnan kialakított két helyiségben, hanem a ház többi részében is kicserélte a Kalatherm Kft. a pro bono legyártott ablakokkal és ajtókkal.

RTL Klub: Fókusz 2021. szeptember 29. A Fókusz nézői segítettek, hogy Szilvia elhiggye: jótündérek igenis léteznek

Még sok további tennivaló vár a családra, de ahogy a Fókusz 2021. szeptember 29-én adásba kerülő riportjában is elhangzott: most már nem kell tartani attól, hogy a ház összeomlik, nem kell az idővel versenyezni. Májusban Szilviának is sikerült munkát szereznie, férje pedig Németországban dolgozik, így most már látják a kiutat a tavalyi reménytelen helyzetből. Arra a kérdésre, hogy bízik-e abban, hogy most már jobb lesz az élet, óvatosan ugyan, de végre mosolyogva mer bólogatni, és azt mondani: „Kicsit.”

>> További fotók a felújításról ide kattintva érhetőek el <<<

Fotó credit: @Habitat for Humanity Magyarország

Borítókép: Szilvia a Habitat terepi projektvezetőjével, Farkas Zoltánnal, 2021 szeptemberében. Fotó: @Habitat for Humanity Magyarország

A videók elkészítését a Samsung Magyarország támogatta, munkánkat egy #GalaxyS21 telefon biztosításával segítik.

Kapcsolódó cikkek