EUKI Biojust projekt
A BioJust projekt az energiaszegénység által érintett, szilárd tüzelőanyagot (tűzifa, szén) használó településeket támogatja Bulgáriában, Magyarországon és Romániában a környezetbarátabb fűtési módokra történő átállásban és az épületek energiahatékonyságának javításában. Változást elsősorban az érintett háztartások szintjén szeretnénk elérni, miközben a projektmunka szakpolitikai szinten is zajlik, mivel a lehetőségeket nagyban meghatározzák az országos és helyi szabályozások és támogatások. Emellett a projekt közvetlenül segíti olyan új, EU-s éghajlatvédelmi eszközök bevezetését, mint a Szociális Klímaterv, az Energiahatékonysági Irányelv által előírt települési fűtési és hűtési tervek, vagy a Fenntartható Energia és Klíma Akciótervek energiaszegénységgel kapcsolatos új elvárásai.
A projekt végére reményeink szerint a nemzeti források elosztása klímavédelmi és szociális szempontból előremutató lesz, a helyi önkormányzatok pedig elő tudják segíteni közösségükben az energiahatékonyság növelését és a sérülékeny háztartások szilárd tüzelőanyag használatának csökkenését.
Hogyan segítjük az országos szakpolitikák fejlődését?
- Szakpolitikai javaslatokat dolgozunk ki a projekt témájához legszorosabban kapcsolódó és középtávon a legjelentősebb pénzügyi forrást biztosító Szociális Klíma Alap felhasználásához, valamint egyéb meghatározó pénzügyi forráshoz, döntéshozatali folyamatokhoz is.
- A javaslatokat előbb a releváns szakemberekkel, majd azok véglegesítése után döntéshozókkal is megvitatjuk.
Hogyan segítjük a helyi közösségeket?
- Gyakorlati útmutatást adunk helyi fűtési és hűtési akciótervek kidolgozásához, kiemelt figyelmet fordítva a szilárd tüzelőanyagot használó, energiaszegénység által érintett háztartások igényeire.
- Az útmutatóhoz feltérképezzük a helyi szinten releváns, külföldön és belföldön már bevált gyakorlatokat, létrehozva egy eszköztárat.
- Az útmutató alapján mindhárom ország egy-egy mintatelepülésén kidolgozunk egy helyi akciótervet a lakosok bevonásával, és pénzügyi forrást, valamint szakmai segítséget nyújtunk egy gyakorlati beavatkozás megvalósításához. A helyi szintű tapasztalatok alapján frissítjük az útmutatót.
- Feltérképezzük a további érintett településeket, képzéseket szervezünk számukra az útmutató használatához.
Ezek mellett célunk a projekt kommunikációjával a társadalom széles rétegének érzékenyítése az érintett helyi közösségek, az energiaszegénység és a hatékony tűzifa-felhasználás témaköre iránt.
A projekt koordinátora: WWF Magyarország
További partnerek:
Habitat for Humanity Bulgária
Habitat for Humanity Magyarország
WWF Bulgária
WWF Románia