LIFE BIO-Balance

A 2021. július 1-jén indult és 2024. június 30-ig tartó Life Bio-Balance projekt során a Habitat for Humanity magyarországi, romániai és bulgáriai szervezetei, a WWF magyar, román és bolgár szervezeteivel, valamint a bolgár Energy Agency of Plovdiv intézettel dolgoztak partnerségben.

A program elsődleges célja volt, hogy támogassa az EU tagállamait az alacsony szén-dioxid-kibocsátású és ellenálló gazdaságra való áttérésben, valamint a 2030-ra kitűzött 55%-os kibocsátáscsökkentési ráta elérését azáltal, hogy minden szinten biztosította a szilárd biomassza fenntartható előállítását és felhasználását.

A projekt során nemzeti és helyi szinten, három közép-, illetve kelet-európai országban – Bulgáriában, Magyarországon és Romániában – több érdekelt felet (multi-stakeholder) és ágazatot (multi-sector) érintő szakpolitikai és tudásmegosztási folyamatok épültek ki.

A projekt így biztosította, hogy a biomassza és más fenntartható alternatív energiaforrások használata egyensúlyban legyen, és kizárólag a magas fenntarthatósági jellemzőkkel rendelkező, szilárd biomassza alkalmazása kerüljön be az olyan nemzeti és uniós szakpolitikai dokumentumokba, mint a felülvizsgált Nemzeti Energia- és Klímavédelmi Tervek (National Energy and Climate Plans – NECP), a Hosszú Távú Fenntarthatósági Stratégiák (Long Term Strategies – LTS), a Fenntartható Energia- és Klíma Akcióterv (Sustainable Energy and Climate Action Plans – SECAP), valamint az EU Megújulóenergia-irányelvének (EU Renewable Energy Directive – RED II) felülvizsgálati dokumentumai.

A program így érte el, hogy:

  • 2024-re a szilárd tüzelőanyagokat használó közösségek és önkormányzatok számára olyan jó gyakorlatokat mutatott be, amelyek elősegítették e közösségek energiahasználati szokásainak pozitív irányba való változását,
  • elősegítette a biomasszával kapcsolatos legjobb gyakorlatok alkalmazását az önkormányzatok, a helyi civil szervezetek és az aktív állampolgárok közötti tudásmegosztás és közös akciók révén.

Ennek érdekében a projekt céljai közé tartozott, hogy:

  • támogassa a szilárd tüzelőanyagokat használó, alacsony jövedelmű közösségeket és önkormányzataikat, 
  • 2024-re legalább 5 településen demonstrálható legyen, hogy a fenntartható szilárdtüzelés és a biomassza alternatíváinak használata mérhető társadalmi, gazdasági és környezeti előnyökkel jár.
Scroll to Top