fbpx

Közösségi építkezésből világméretű mozgalom – A Habitat for Humanity története

A Habitat for Humanity napjainkban nemzetközileg ismert  civil szervezet, amelynek központja ma is a Georgia állambeli Americusban működik, ahol 1976-ban Millard és Linda Fuller megalapították. Az Egyesült Államokban több mint 1500 helyi szervezete működik, világszerte pedig közel 90 országban dolgozik a lakhatási szegénység megszüntetéséért. Otthonában, az államokban rengetegen támogatják a szervezetet helyi szinten: részt vesznek az építkezéseken, önkéntes munkát vállalnak a helyi ReStore-ban vagy éppen a Habitat helyi irodájában, vagy rendszeres adománnyal járulnak hozzá a szervezet munkájához.

Honnan indult a kezdeményezés?

A ma ismert Habitat for Humanity alapötlete a Georgia állambeli Americus városában egy kis farmon szökött szárba negyven évvel ezelőtt. Az alapkoncepciót, amely a közösségi építkezés köré épült Clarence Jordan, helyi termelő és bibliakutató találta ki, majd társaival, Millard és Linda Fuller-el a Habitat alapítóival indította e megvalósulás útjára. A közösségi építkezés lényege a rászoruló családok és önkéntesek együttes munkája, aminek keretében megfizethető házak épülnek a közösség erejével, profit nélkül.

Az új házak finanszírozására jött létre a “ Fund for Humanity” pénzügyi alap, ami egyben a szervezet alapkövét is jelentette. Az így elindult kezdeményezés először csak Georgia államban, majd fokozatosan egész Amerikában egyre népszerűbb lett, újabb és újabb kisközösségek vették át a modellt.

A Fuller házaspár, vagyis az alapítók 1973-ban döntöttek úgy, hogy a koncepciót egy fejlődő ország társadalmi környezetében is kipróbálják. Zaire-be, mai nevén a Kongói Demokratikus Köztársaságba költöztek, ahol három év küzdelmes munkájával sikerült lefektetniük a közösségi építkezési program alapjait.

 

1976-ban az Egyesült Államokba visszatérve a pár nagy bejelentést tett az összehívott támogatók és partnerek előtt: megalapítják a Habitat for Humanity Internationalt, a ma ismert nemzetközi civil szervezetet.

 

Az eltelt negyven év alatt a mozgalom terjedésében egyik legnagyobb szerepe Jimmy Carternek, az Egyesült Államok volt elnöke és feleségének Rosalynnak volt, akik a Habitat munkájában aktív szerepet vállaltak.

 

Napjainkban a szervezet a világ 70 országában dolgozik azért, hogy minden ember egészséges, megfizethető, méltó otthonban élhessen, 41 éves fennállása óta pedig több, mint 9.8 millió embernek van méltó otthona programjainak köszönhetően.

Kapcsolódó cikkek
Kisgépkölcsönző nyílt a Habitat Kreatív Központban!

Kisgépkölcsönző nyílt a Habitat Kreatív Központban!

2025-től kisgépkölcsönzőt üzemeltetünk a közösségi terünkben a II. kerületi önkormányzat jóvoltából. Több mint tizenötféle kisgép és tartozék kölcsönözhető otthoni felújításhoz, köztük például csempevágó, fúrógép, rezgőcsiszoló,...