Tisztelt Fővárosi Közgyűlés!
Tisztelt Képviselők!
Nagy örömünkre szolgál, hogy az elmúlt hetekben kormányzati és önkormányzati szinten is a korábbiaknál jóval nagyobb figyelmet kapott a lakhatási válság problémaköre. Ennek részeként a kormány új gazdaságpolitikai akciótervének egyik fő pilléreként a megfizethető lakhatást jelölte meg. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter pedig már konkrét intézkedési javaslatokat is kilátásba helyezett. A probléma felismerését mutatja, hogy a lakhatás kérdését az újonnan megalakult Fővárosi Közgyűlés is kiemelt helyen kezeli, a soron következő október 30-i közgyűlésre több képviselő is lakhatással kapcsolatos előterjesztést nyújtott be.
A Lakhatási Koalíció tagjaiként rendkívül pozitívan értékeljük az elmúlt hetekben tapasztalt fejleményeket és mélyen egyetértünk azzal, hogy az évtizedek óta mélyülő lakhatási válságot a kormányzatnak és az önkormányzatoknak együttes fellépéssel kell felszámolniuk.
A benyújtott előterjesztésekben megfogalmazódott problémákkal – mint például az elszabadult lakásárak és bérleti díjak, a kollégiumi férőhelyhiány, az önkormányzati tulajdonú bérlakások alacsony száma – a lakhatási szervezetek évek óta foglalkoznak.
Az Utcáról Lakásba! Egyesületnél több mint 11 éve működtetünk 90% feletti bennmaradási aránnyal teljesítő lakhatási programokat, melyekkel jelenleg is 500 embertársunkat segítjük. Hosszú évek óta szoros együttműködésben dolgozunk Budapest több különböző pártállású önkormányzatával (Kőbánya, Pesterzsébet stb.), valamint rendszeresen készítünk szakmai anyagokat a lakhatás iránt elkötelezett szereplők számára, a Lakhatási Koalíció részeként és önállóan is.
A Városkutatás Kft. több mint három évtizede támogatja hazánkban és a közép-kelet európai régióban a megfizethető és szociális lakhatás szakpolitikai reformját és elkötelezett amellett, hogy a társadalom széles rétegei hozzáférjenek a biztonságos lakhatáshoz, és fenntartható társadalmi beruházások valósuljanak a lakhatás és a városfejlesztés terén.
A Habitat for Humanity Magyarország 1996 óta támogatja a lakhatási válság enyhítését és a lakhatási szegénységben élőket közvetlen segítségnyújtással, valamint szakpolitikai és társadalmi változásokat célzó tevékenységekkel. Azóta 152 lakóházat építettünk, közel 800 felújítást végeztünk, és javaslatainkkal önkormányzati, kormányzati és uniós szinten is segítettük a lakhatási ügyeket.
Az Utcajogász Egyesület 14 éve nyújt ingyenes jogi segítséget a hajléktalan és lakhatási szegénységben élő embereknek, a Blaha Lujza téri személyes ügyfélfogadáson kívül e-mailben és telefonon is. Rendszeresen bekapcsolódunk a célcsoportunkat érintő jogszabályok és szakpolitikai javaslatok véleményezésébe.
A 2024-es önkormányzati választási kampány idején a Lakhatási Koalícióval közösen minden fővárosi polgármester- és képviselőjelöltet megkerestünk, hogy Önkormányzati Lakhatási Minimum című szakpolitikai javaslatcsomagunkat minél többen választási programjukba emeljék, megválasztott képviselőként pedig tényleges intézkedéseket hozzanak a helyben élők lakhatásának javítására. Sikerként értékeljük, hogy a javaslatcsomag mellett elköteleződött közel 80 képviselő több, mint fele ma már megválasztott képviselőként, polgármesterként tevékenykedik. Szakmai támogatásunkat a jövőre nézve is biztosítjuk nekik.
A most benyújtott előterjesztésekkel kapcsolatban is látjuk az elkötelezettséget, ugyanakkor azt is érzékeljük, hogy a képviselőknek jelenleg nem áll rendelkezésükre elegendő mennyiségű és minőségű információ ahhoz, hogy az október 30-i Közgyűlésen valóban előremutató, megalapozott döntéseket tudjanak hozni.
Több előterjesztésben is támadás éri a 2024-ben felállt Fővárosi Lakásügynökséget, azt állítva, hogy az intézmény nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, nem javította érdemben a fővárosban a lakhatási helyzetet, ezért a továbbiakban nem indokolt a fenntartása. Szakmai álláspontunk szerint rendkívül korai lenne egy PILOT programot mindössze félévnyi működés alapján felszámolni, különösen annak ismeretében, hogy a lakásügynökségi modell Nyugat-Európa számos városában, illetve itthon például a Szombathelyi Önkormányzatnál és az Utcáról Lakásba! Egyesületnél kifejezetten eredményesen működik.
A TOP Plusznak a Fővárosi Önkormányzat által kidolgozott és a kormányzat és az Európai Unió által is elfogadott beavatkozásai a lakhatási válság által sújtott széles társadalmi rétegek számára fogalmaznak meg megoldásokat. Így lehetőséget teremtenek a lakáspiaci lakbéreket megfizetni nem tudó alsóbb középosztály számára a piacinál olcsóbb lakhatási lehetőségekre, tovább bővítik a megfizethető közösségi tulajdonú lakásszektort, segítik megakadályozni az eladósodott háztartások lakhatásvesztését, miközben eszközöket nyújtanak a hajléktalan élethelyzetekből való kilépésre is.
A Lakhatási Koalíció tagjaiként szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy a TOP Plusz lakhatási programok újratárgyalásának kezdeményezése alapjában veszélyezteti azt, hogy Budapest polgárai számára a lakhatás terén bármi is megvalósulhasson a jelen programozási időszakban, hiszen a programok megindítása már jelenleg is jelentős csúszásban van.
A Fővárosi Lakásügynökséggel és a TOP Plusz pályázatokkal kapcsolatos határozati javaslatok megszavazását megalapozatlan és indokolatlan döntésnek tartanánk, ezért arra kérjük a képviselőket, hogy ettől tartózkodjanak. Ne hagyják, hogy pártpolitikai csatározások áldozata legyen a lakhatása ügye!
Hasonlóan problémásnak látjuk az előterjesztésekben rendre előkerülő fővárosi ingatlanhasznosítással kapcsolatos felvetéseket. A lakhatás szempontjából legkedvezőbb döntések meghozatala érdekében minden ingatlaneladás- és megtartás előtt átfogó műszaki felmérést javaslunk.
A Lakhatási Koalíció tagjaiként felkérjük a Közgyűlést, hogy a lakhatási civil szervezetek és kutatóintézetek bevonásával készíttessen részletes koncepciót egy megfizethető bérlakásprogram indítására.
Ahogy eddig mindig, úgy a jövőben is szeretnénk munkájukhoz szakmai támogatásunkat felajánlani. Közös érdekünk, hogy egy olyan országban, fővárosban éljünk, ahol a megfelelő, biztonságos és megfizethető lakhatás nem csak kevesek privilégiuma!
Bízva a felelős döntésükben és a további együttműködésben,
Tisztelettel:
Utcáról Lakásba! Egyesület
Városkutatás Kft.
Habitat for Humanity Magyarország
Utcajogász Egyesület
—
[Borítókép: Fülöp Dániel Mátyás / Habitat for Humanity Magyarország]